RULMAN SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dünyayı döndüren rulman

Teknik seminerlerimiz sürüyor


OSİAD ve Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nin işbirliği ile düzenlenen seminer programının ikincisi gerçekleştirildi. Teknik seminerler serisinin ikincisi olan 'Endüstride Rulman Kullanımı' 6 Kasım 2013’te OSİAD Talay Konferans Salonu'nda düzenlendi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan OSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Çınar, ekipman, takım tezgahları, CNC tezgahlarının milyarlarca döviz ödenerek yurtdışından getirildiğini hatırlattı, nitelikle CNC tezgahlarına rağmen nitelikli malzeme üretiminin olmadığını söyledi. Takım imalatında da benzer sorunlar yaşandığını, ayrıca nitelikli eleman sıkıntısı çekildiğini ifade eden Çınar, sanayi kesiminde yaşanan sorunlara cevap bulmak amacıyla bu tür seminerlerin organize edildiğini anlattı. Çınar, rulmanların da yurtdışından ithal edildiğini dolayısıyla seçiminin, temizliğinin önemli olduğunu, seminerin rulmanda daha doğru seçim yapılmasını sağlama işlevini yerine getireceğine inandığını anlattı.

Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Alaaddin Eksin, rulmanların gündelik hayattaki yerine işaret ederken seminerin sunumu INA FAG Rulmanları Türkiye Distribütörü ENDAŞ AŞ Mühendisleri Alper Bodur, Mustafa Şamil Örücü ve Gökhan Emek tarafından yapıldı.

Dünyayı döndüren rulman

Her türlü makinanın en kritik ve en çok kullanılan elemanlarının başında gelen rulmanların doğru seçimi, doğru kullanılması, bakımı ve yağlanması bir makinanın ömrünü direk etkileyen parametrelerdir. Sanayici ve çalışanlarımızın büyük sermaye ve emek koyarak ortaya çıkardığı makina ve ekipmanın yüksek katma değerli olması, doğru çalışması, uzun ömürlü olması gibi çok kritik faktörler kimi zaman küçük bir rulmanın doğru seçilip, doğru takılmasıyla ilgili olabilmektedir.
Ankara'daki büyük fabrikalardan da olmak üzere, yüze yakın katılımcının yer aldığı seminerin oldukça yararlı olduğunu ve %80'i ithal edilen rulmanların doğru seçilmesine katkısı olacağından doğrudan ülke ekonomisine fayda sağlayacağını düşünmekteyiz. Düzenli olarak devam edecek olan benzer seminerlerimizden yararlanmak için OSİAD web sayfasını takip etmenizi ve OSİAD'a ilgi göstermenizi dileriz.

Seminerin düzenlenmesinde işbirliği yaptığımız MMO Ankara Şube'ye, ENDAŞ AŞ ile ilişki kurarak bu seminerin yapılmasını sağlayan OSİAD Denetleme Kurulu Üyesi Ayşegül Çakmak'a, ENDAŞ AŞ yetkililerine, düzenlemede emeği geçen OSİAD ve MMO Ankara Şube çalışanlarına ve seminere katılan üyelerimize teşekkür ederiz.

Makine Mühendisleri Odası ile birlikte düzenlenen seminer programının tamamıyla ilgili bilgi sahibi olmak için www.osiad.org.tr adresinden “etkinlikler” menüsüne tıklayabilirsiniz