Çankaya Üniversitesi öğrencileri sahaya indi

 

Ostim’de üniversite-sanayi işbirliğine yönelik adımlar artıyor. Son olarak Çankaya Üniversitesi’nin öğrencileri önce OSİAD’ı ziyaret etti, ardından işyerlerini gezdi.

Öğrencilerin OSİAD’ı ziyareti sırasında konuşma yapan OSİAD Başkan Yardımcısı Ahmet Kurt, derneğin Türkiye’nin en önemli SİAD’larından biri olduğunu, sadece Ostim’le ilgili değil genel politikalar konusunda da üstlendiği görevleri bulunduğunu söyledi. İş dünyasının örgütlenmesine yönelik olarak 98 ortaklı bir şirketi ile kooperatifleri ve Anadolu OSB’de kurucu ortaklığı bulunduğunu anımsatan Kurt, “Ostim, dünyaya model olabilecek bir örnektir. Burası kuluçka merkezidir. Firmalar burada büyüyor ve fabrikalaşıyor. Bugün Sincan OSB’de bulunan pek çok firma OSTİM’den gitmiştir. 7 farklı alanda da kümelenme çalışması var” dedi.

OSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Çınar’da Ostim’in artık mühendissiz yapamayacak noktaya geldiğine işaret etti. Bölgedeki kümelenme çalışmalarının devam ettiğini, teknokent kurulduğunu belirten Çınar, “Ostim, geleceği olan bir alan. Ostim’de parça üretmeyi öğrendik. 15-20 yıl öncesine göre daha iyi bir konumdayız. Parça tasarlama ve üretmeyi başardık ama asıl önemli olan parçaları birleştirmektir. Parçadan sisteme geçmeli, sistem tasarlamayı ve üretmeyi başarmamız gerekiyor” diye konuştu.

Çankaya Üniversitesi’nin öğrencileri, OSİAD ziyaretinden sonra firmaları gezdiler.