Eklenme Tarihi: 3.1.2013

Her sanayiciye bir öğrenci

Her sanayiciye bir öğrenci

Meslek liselerinde eğitimi teşvik etmek, velilerde ve öğrencilerin zihinlerinde oluşan olumsuz yargıları kırma yönünde çaba harcayan Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği, son olarak meslek liselilerin her türlü ihtiyacının üstlenildiği bir uygulamayı yürürlüğe koydu. Dernek şimdilik 5 öğrencinin sorumluluğunu üstlendi. OSİAD Başkanı Adnan Keskin, “Her sanayici bir öğrenciden sorumlu olacak. Şimdilik imkanlarımız buna elveriyor. İmkanlarımızın artmasına bağlı olarak öğrencilerimizin sayısını da artıracağız” dedi.

Meslek liseleriyle ilgili toplumda oluşan olumsuz yargıları yoketmek ve meslek liselerinde okumanın avantajlarına dikkat çekmek isteyen Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği, “her sanayiciye bir öğrenci” modeliyle meslek liselerinde okuyan öğrencilere sahip çıkıyor.

Uygulamanın ilk örneğini gerçekleştiren Çiğdemtepe Endüstri Meslek Lisesi oldu. Okul müdürü Mustafa Körpe ve okulda eğitim ve öğretimlerini devam ettiren öğrenciler, OSİAD’ı ziyaret ettiler. Ziyarette konuşan Okul Müdürü Mustafa Körpe, meslek liseliler ile sanayicilerin birbirini dinlemek ve anlamak zorunda olduğunu, çocukların sanayiyi görmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin meslek liselerine önem vermemesinin sıkıntılarının yeni yeni ortaya çıkmaya başladığına dikkat çeken Körpe, “Matematiği iyi olmayan öğrenciler meslek liselerine yönlendirildi. Oysa matematiği iyi olmayan öğrenci meslek lisesinde başarılı olmaz. Çünkü, matematik ölçme değerlendirme işidir” dedi. Körpe, Türkiye’nin hedeflerine ulaşması için meslek liselerine önem vermesi gerektiğine dikkat çekti.

Keskin: Meslek liselerine harcanan para boşa gitmez

OSİAD Başkanı Adnan Keskin de, meslek liselerinde teknolojinin yetersiz olduğunu, oysa son model elektronik tezgahların bulunması gerektiğini söyledi. Hükümetlerin meslek liselerine yatırım konusunda çok cimri davrandığını, başka alanlarda bonkörce para harcayan hükümetlerin sıra meslek liselerine geldiğinde kör ve sağır olduğunu ifade eden Keskin, “Meslek liselerine ne kadar harcama yapılması mümkünse o kadar yapılmalıdır. Çünkü, bu okullara harcanan para boşa gitmez.  Biz, zaman zaman işyerlerimizde bir sorunla karşılaştığımızda mühendislerin işin içinden çıkamadığını görürüz. Onlara, git Ahmet Usta’ya sor deriz. O Ahmet Usta meslek liselidir” diye konuştu.

Keskin, her sanayiciye bir öğrenci uygulamasıyla, işadamlarının öğrencilerin bütün eğitim ihtiyaçlarını karşılayacağını ayrıca staj, pratiği geliştirme imkanı sunacaklarını söyledi. Keskin, ilk aşamada 5 öğrencinin sorumluluğunu aldıklarını, ilerleyen süreçte bu sayıyı daha da artırmak istediklerini bildirdi.

Ziyarette, desteklerinden dolayı OSİAD Başkanı Keskin’e plaket verilirken, günün anısına pasta kesildi. HABERTÜRK ANKARA

MİLLİYET ANKARA

AKŞAM GAZETESİ

HÜRRİYET ANKARA

DÜNYA GAZETESİ

AKŞAM WEB

HÜRRİYET WEB

YENİÇAĞ

BASIN İLAN KURUMU

BUGÜN

HABERLER.COM

HABERX.COM

EKOBİR.COM

SONDEVİR.COM

GAZETE 5