3 Boyutlu Yazıcılar Semineri OSIAD'da yapıldı

Ankara 3D Printing Girişimcilik Buluşmalarının 3. cüsü 25 Mart tarihinde Ostim Sanayici ve İş Adamları Derneği binasında gerçekleşti.

Açılış konuşmasını OSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Çınar gerçekleştirdi. Bu yeni sanayi devrimine adapte olmaları gerektiğini belirten Çınar, 3 boyutlu baskı / yazıcı teknolojisinin hayalgüçlerini zorladığını ancak yeni nesilin tecrübeleri ile deneyimlerini geliştirmek istediklerini kaydetti.

Etkinliğin düzenleyicisi Btech Innovation’dan Kuntay Aktaş, 3d printing teknolojisinin şu anda 20 ‘ye yakın teknoloji tipine sahip olduğunu kaydetti. Güncel teknolojik gelişmeler hakkında bilgiler veren Aktaş “Moving Light Technology” nin  bu sene gelişme gösterdiğini ve  seri üretime yönelenler için oldukça mantıklı olduğunu, son haftada çıkan CLIP teknolojisi SLA teknolojisine göre 100 kat daha hızlı olduğunu belirtti. OSİAD’da iş adamları ve yöneticilerin çalışmalarında değerlendirebileceği Mass Portal, Envision Tech, Proodways, Voxeljet ve Sisma makinelerinin önemli olduğu etkinlikte kaydedildi.

3D Printing teknolojisi dünyada birçok ülkede gelişme gösteriyor. Kuntay Aktaş’ın aktardığı bilgilere göre, Rollys Royce jet motorunu üretmede bu teknolojiden faydalanıyor. Hindistan yine jet motoru prototipi üretiyor. NASA artık alet çantası yollamak yerine tasarımı 3d basarak göndertiyor. GE bu teknolojiye yılda 6 milyar dolar yatırım yapıyor. Malzeme tarafındaki araştırmaların makine tarafındaki araştırmaları önümüzdeki dönemde geçeceği konuşuluyor.

Soru-cevap bölümünde bir katılımcı 3D Printing yerine Türkçe kullanım sağlamanın hem dilimizi koruyacağını hem de bilinirliliği  artırmada kolaylık sağlayacağını paylaştı. Etkinlik sonunda katılımcılar 3d printing cihazında baskı çalışmasını bizzat tecrübe etti.

 

Business Ankara