İyi mühendis olmanın yolu Ostim’den gecer..

Ostim Rotary Kulübü, OSİAD ve Ostim OSB işbirliği ile üniversitelilere yönelik düzenlenen “İş başvuru teknikleri” konulu seminer, OSİAD’da yapıldı. Seminerde öğrencilere “İyi bir mühendis olmak istiyorsanız, yolunuz Ostim’den geçmeli” denildi.

OSİAD Başkanı Adnan Keskin “Türkiye’de çok önemli sanayi merkezi” şeklinde tanımladığı OSTİM’in girişimciler için kuluçka merkezi olduğunu, şu an dünyanın birçok ülkesine ihracat yapan firmaların çoğunun Ostim deneyimi yaşadığını söyledi. “İyi bir endüstri mühendisinin yolu mutlaka Ostim’den geçmelidir” diyen Keskin, OSİAD’ın 1991 yılında kurulduğunu, bir çok ortaklı şirket, iki kooperatif ve kuruluşuna öncülük ettiği Anadolu OSB ile güçlü bir işadamı örgütlenmesi olduğunu anımsattı. Türkiye’de organize sanayi bölgesi kuran ilk dernek olmanın sevincini yaşadıklarını ifade eden Keskin, Anadolu OSB’de 25 bin kişinin istihdam edilmesinin hedeflendiğini bildirdi. Öğrencilere Ostim’deki işletmelerde staj yapmalarını tavsiye eden Keskin, KOBİ’lerde öğrencilerin işi öğrenip kariyer yapma olanaklarının daha fazla olduğuna dikkat çekti. 

Ostim OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ise Ostim’in hem üretim hem girişimci merkezi olduğunu, büyük işletmelerin yolunun mutlaka Ostim’den geçtiğini belirtti. 1967 yılında kurulan Ostim’de sanayici ve işadamlarının ürettiklerini teşhir ettiklerini, aynı zamanda bölgede konut alanları bulunduğunu belirten Arıcı, Ostim’in işletmeleri, bankaları, sosyal mekanları, üniversiteleriyle 7/24 yaşayan bir KOBİ şehri olduğuna dikkat çekti. 1997 yılında Ostim’in kendini OSB mevzuatına uyarladığını ifade eden Arıcı, öğrencilere öğrenim hayatlarını devam ettirirken mutlaka bir firmaya gidip gelmeleri tavsiyesinde bulundu.

Konuşmaların ardından öğrencilere Gülay Öperli tarafından ‘İş başvuru teknikleri” konusunda bilgi verildi ardından firmalar gezdirildi.

SABAH GAZETESİ

HÜRRİYET GAZETESİ