OSTİM İŞİM KÜMESİ OSİAD'DA

Çankaya Üniversitesi Rektörü Ziya Burhanettin Güvenç'in Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Ostim İşim Kümesi OSİAD Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.

OSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Adnan Keskin tarafından 2014 Ostim İstişare toplantısında dile getirilen OSTİM Kümeleri ile birlikte çalışmalar yapılması yönündeki açıklamasına istinaden Kümeler ile ilk toplantı OSTİM İŞİM Kümesi ile yapıldı. 

Toplantıya, İş ve İnşaat Makineleri Kümesi (İŞİM) Yürütme Kurulu üyelerinden Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç,  Ömer Faruk Yılmaz (Palme Makine),  Halide Rasim (Rasim Makine),  Murat Demirel (Pimmaksan), Cenap Mert (Oniş Makine) ve Küme Koordinatörü Fevzi Gökalp ile OSİAD Yönetim Kurulu katıldılar.

“Kümelenme devletsiz olmaz”

Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, katma değeri yüksek ürünler için kümelenmenin şart olduğunu, ancak kümelenme çalışmalarının devlet desteği sağlanamadığı takdirde başarıya ulaşamayacağını söyledi.

Rektör Güvenç, Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği’ni ziyaret ederek İŞİM (İş ve İnşaat Makineleri) kümesinin katılımcılarıyla birlikte sohbet toplantısı yaptı. OSİAD Başkanı Adnan Keskin, Çankaya Üniversitesi’nin uzun yıllardır Ostim’de saha çalışmaları yaptığını, kümelenme çalışmalarını desteklediklerini belirtti. Rekabet edebilir, verimliliği yüksek, dünya ticaretinden daha fazla pay alan bir ekonomi için kümelenmenin gerekliliğine inandıklarını, Ostim’de başlatılan bu çalışmaların başarıya ulaştırılması konusunda nasıl bir katkı koyabilecekleri konusunda görüş alışverişinde bulunmak istediklerini bildiren Keskin, İŞİM kümesinde derneğin 21 üyesinin yeraldığını anımsattı.

Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç de İŞİM kümesinin 2007 yılında üniversite ile Ostim OSB yönetimi arasında imzalanan protokolle çalışmalarına başladığını, bugün alınan mesafe için epey çaba harcadıklarını, kümelenmenin anlatılmasının bile uzun zaman aldığını söyledi. Üniversitenin varlığının çalışmaları biraz kolaylaştırdığını, 8-10 firma ile başlayan kümelenmede bugün 110-120 firmaya ulaşıldığını bildiren Güvenç, “Kümelenmenin tohumunu Ostim’de attık ama şu an Ostim’le sınırlı değil. Arzu ettiğimiz hızda olmasak bile iyi yolda ilerliyoruz. Çeşitli kurumlarla, bakanlıkla temaslarımız meyvelerini vermeye başladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kümelenme çalışmalarını destekleme programları hazırladı” dedi.

Rektör Güvenç, bakanlığın açıkladığı desteklerin arzu edilen seviyede bulunmamasına rağmen yine de önemli olduğunu söyledi. Kümelenmenin yaptığı çalışmalar sonucunda Ankara Metro ihalesi şartnamesine yüzde 51’lik yerli şartının konulduğunu ancak bu hükmün uygulanmadığını ifade eden Güvenç, “Bu hükümlerin uygulanması şart. Kümelenme çalışmaları devlet desteği olmadan başarıya ulaştırılamaz” diye konuştu. 

Küme bünyesinde yapılan çalışmalar ve faaliyetleri hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Süreçte yaşanan sorunlar ile çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantıda, 120 civarında Küme üyesi Firma’nın bulunduğu, Ankara dışında İş Makinaları Sektöründe faaliyet yapan Firmalarında Küme’ye ilgi göstererek, katılım sağladıkları ve Kümenin İthalatı Azaltacak yönde ürünleri geliştirmek amacıyla kurulduğu ifade edildi. Kamu Kurumlarının kullandığı ihtal girdinin azaltılarak Yerli Ürün Kullanımının artırılması konusunda OSİAD ile çalışma ve değerlendirme yapılması için Küme Yönetimi ile OSİAD Yönetiminin başka bir toplantıda tekrar bir araya gelmesi kararlaştırıldı.

İŞİM KÜMESİ DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ..